Dnia 8 lutego w godzinach do popołudniowych uczniowie klas 0 – 3 przygotowali bardzo miłe chwile dla swoich babć i dziadków.
Czas ten rozpoczął się od piosenki w wykonaniu najmłodszych, czyli pięcio i sześciolatków, przygotowanych przez swoją wychowawczynię panią Annę Sochę. Potem przyszła kolej na nieco starszych, czyli uczniów klasy pierwszej i drugiej. Każdy z nich wyrecytował słowa wierszem pisane, które zagościły w sercach zaproszonych gości, a dały się usłyszeć w długich owacjach i szerokich uśmiechach. Między słowami był śpiew i trochę tańca. Pod koniec występu na scenę weszli uczniowie z klasy trzeciej, przedstawiając bajkę o Czerwonym Kapturku, który bardzo kochał swoją babcię i zawsze był gotów iść jej z pomocą mimo przeciwności jakie go spotkały. Prócz wspaniałej gry aktorskiej uczniowie klasy trzeciej, a szczególnie ich mamy zasługują na uznanie za przepiękne stroje.
To miłe spotkanie zostało uwieńczone życzeniami Pani Dyrektor oraz słodkim poczęstunkiem, a nasi goście zostali obdarowani upominkami własnoręcznie przygotowanymi przez uczniów.
Po raz kolejny odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Recytatorski Pegazik. W szranki ruszyli uczniowie klas 4 - 6, walczyli zaciekle słowem, mimikom i gestem. Jury wytypowało czterech laureatów, którzy równocześnie mają otwarte drzwi do etapu powiatowego. Nasi zwycięzcy to:
Angelika Kłonicka
Julia Jasińska
Szymon Szal
Jan Ziółkowski
Dnia 18.01.2017 w naszym przedszkolu odbył się I Przegląd Kolęd i Pastorałek "Hej kolęda, kolęda!". Ideą tego przedsięwzięcia było promowanie tradycji kolędniczych oraz rozwijanie zdolności muzycznych dzieci. W tym dniu Biedroneczki oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego miały okazję do zaprezentowania swoich umiejętności. Odważnie oraz z bardzo dużym zaangażowaniem przedszkolaki śpiewały kolędy, co spotkało się z zachwytem Jury oraz pozostałych uczestników przeglądu. W nagrodę wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor oraz Rodzicom, którzy włączyli się w przygotowanie Przeglądu Kolęd i Pastorałek "Hej kolęda, kolęda!".
Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie i składamy serdeczne życzenia świąteczne, by atmosfera betlejemskiej nocy była obecna w naszym życiu, byśmy umieli zauważać każdego człowieka i być dla niego darem, choćby i tylko w uśmiechu.
Nowy Rok 2017 niech będzie bogaty w dobro dla nas i przez nas dla innych.
Nadszedł ten jeden dzień w roku tak przez wszystkich wyczekiwany. Dzień, podczas którego wspominamy narodziny Syna Bożego.
Ten dzień w naszej szkole uświetniony został, jak co roku, tradycyjnie przedstawieniem jasełkowym przygotowanym przez panie z nauczania: Jolantę Wróblewską, Monikę Nowińską i Aleksandrę Gólczewską. Tegoroczna tematyka jasełek nawiązywała do staropolskiego powiedzenia, że nie szata zdobi człowieka, ale on sam powinien zdobić szatę. Nie najważniejsze są pieniądze, ale dar, który składam z samego siebie.
Uczniowie nasi pięknie odegrali swoje role przedstawiając historię pastuszka, który i owszem chciał złożyć Bogu swój dar, ale nie za darmo. Rozumiejąc na końcu, że to Mały Jezus był dla niego i wszystkich darem. W czasie przedstawienia były również tańce i śpiewy odsłaniające talenty naszych dzieci.
I w tym roku Rada Rodziców przygotowała Kiermasz Świąteczny, gdzie każdy mógł się zaopatrzyć w różnego rodzaju stroiki i ozdoby świąteczne.
Spotkanie miało także strawę dla ciała w postaci przepysznych wypieków przygotowanych przez mamy uczniów jak i tradycyjny już barszcz z kapuśniaczkami.
Dnia 09.12.16 roku odbyły się w naszej szkole Mistrzostwa Gminy w Piłce Koszykowej Chłopców. Nasi uczniowie silnie motywowani przez swego trenera Pana Grzegorza Szylina, oraz równie mocno dopingowanie przez oglądających eliminacje kibiców z Brzeźnika zdobyli pierwsze miejsce. Gratulujemy
Najlepiej uczymy się przez własne doświadczenie, dlatego uczniowie klasy pierwszej poznając tradycje świąteczne własnoręcznie wykonywali pierniczki świąteczne. Mamy naszych uczniów, czyli Panie Justyna Jasińska i Wioleta Przybysz dzielnie wspomagały swoje i nie tylko swoje pociechy wszak to są święta rodzinne. Po upieczeniu ciasteczek odbyło się wspólne dekorowanie. Potem nastąpiła degustacja, w której brał udział Święty Mikołaj, ponieważ pieczenie odbyło się szóstego grudnia.
Na tego Gościa czekali duzi i mali i ci najmniejsi w naszej szkole. Szóstego grudnia jak obiecał w zeszłym roku przybył do nas Święty zawsze uśmiechnięty Mikołaj. Odwiedziny rozpoczął od najmłodszych przedszkolaków, które z radością pozowały do zdjęć odbierając swoje paczki. Lecz i ci najstarsi nie mieli nic przeciwko z radością witając naszego gościa. Widocznie wszyscy byliśmy grzeczni, bo każdy dostał coś…A Mikołaj z wdzięczności otrzymał śliczne laurki wykonaniu klasy drugiej i słodziutkie pierniczki od klasy pierwszej.
Sukcesy uczniów z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Brzeźniku podczas XXVI Memoriału im. Janusza Kusocińskiego
2 grudnia 2016 r. w hali sportowej MZS nr 2 w Bolesławcu odbył się XXVI Memoriał im. Janusza Kusocińskiego, którego celem jest popularyzacja lekkiej atletyki wśród dzieci i młodzieży. W szeregi współzawodnictwa stanęli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, którzy wzięli udział w licznych konkurencjach sportowych sprawdzających ich fizyczne umiejętności i zdolności.
Uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Brzeźniku pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego pana Grzegorza Szylina po raz kolejny pokazali, że są w świetnej formie fizycznej oraz że ciężkie treningi przynoszą oczekiwane efekty.
I miejsce w biegu przez płotki na 30 m – Piotr Skiba
I miejsce w skoku w dal- Emilia Kondraciuk
I miejsce w skoku w dal – Szymon Szal
II miejsce w biegu przez płotki na 30 m – Jan Rajczakowski
III miejsce w skoku w dal – Melisa Reguła
III miejsce w pchnięciu piłką 2 kg – Dominika Matejewicz
IV miejsce w skoku w dal – Wiktoria Galek
IV miejsce w pchnięciu piłką 2 kg – Karol Miżdal
V miejsce w skoku w dal – Julia Kondraciuk
VIII miejsce w skoku w dal - Maja Reguła
VIII miejsce w skoku w dal – Joanna Zioła
VIII miejsce w biegu na 30 m – Bartosz Miżdal
Serdecznie gratulujemy uczniom i ich nauczycielowi oraz życzymy dalszych sukcesów!
Nocne czuwanie na Świętego Mikołaja.
Czekaliśmy, czekaliśmy, czekaliśmy….I po długiej nocy z drugiego na trzeciego grudnia uczniowie klas 1 – 3 doczekali się wizyty Mikołaja w naszej szkole.
Oczekiwanie na świętego nie było leniuchowaniem. Najpierw trzeba było przejść przez cztery krainy zwane: WYPOCZYNKOWO, BAŁWANKOWO, MASAŻYKOWO i ŚNIEŻYKOWO.
Początek nocnej przygody był delikatny jak masażyk, dzieciaki do słów Pani Moniki wykonywały masaż na koledze i koleżance zacieśniając przez to więzi przyjaźni.
Następna stacja, to ŚNIEŻKOWO, a tutaj trzeba było wykazać się Nielaba sprytem tworząc kule śniegowe z gazet i w określonym czasie przerzucając je na stronę innej drużyny. Oczywiście wygrywali ci, którzy na swojej stronie mieli najczyściej.
Tym sposobem dojechaliśmy do BAŁWANKOWA. Na tej stacji poszły w ruch pędzle i farby. Grupy tworzyły przepiękne portrety bałwanów, bałwanków wszelkiej maści i rodzaju, między, którymi przechadzali się Mikołajowie.
Ostatnia stacja była…ostatnia, więc wcześniej uczniowie losowali swoje emblematy (but Mikołaja, renifer, choinka, czapka Mikołaja), by wykonać ostatnie zadanie. Pogasły, więc światła i każda drużyna z latarką w ręku ruszyła na poszukiwanie koperty ze swoim emblematem. Oczywiście nikt się nie zgubił, a koperty z zadaniami zostały odnalezione. Gdy już wszyscy przygotowali się nastąpiła prezentacja, były tańce do kolędy, ubieranie choinki, malowanie pierników, świąteczna krzyżówka i duże brawa dla wszystkich drużyn.
Wreszcie dojechaliśmy do WYPOCZYNKOWA. Tutaj Pani Ola prowadziła zajęcia relaksacyjne, a muzyka i opowiadanie tylko jej w tym pomagały.
Zrobiło się już późno, czas na kolację, którą przygotowywały dzieci pod czujnym okiem Pani Joli. Potem już tylko bajka na dobranoc, bo księżyc poszedł spać a nasze dzieci jeszcze nie…
Z samego rana pobudka, ktoś puka do okna i wszystkich nas budzi. To ten wyczekiwany Mikołaj świętym zwany. Opłacały się przygotowania, każdy otrzymał coś od Mikołaja i z zadowoloną miną wrócił do domu, marząc o przyszłym roku.
29 listopada zakończył się projekt nauki pływania organizowany przez Urząd Gminy.
Główne cele projektu:
W projekcie brali udział uczniowie klasy pierwszej. Wszyscy bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, a większość uczniów na tyle podniosła swoje umiejętności, że pływali już na basenie olimpijskim.
Dnia 07.11.2016 r. , nasze Biedroneczki złożyły uroczyste ślubowanie na przedszkolaka w obecności Pani Dyrektor, Rodziców. Dzieci wykazały się wiedzą oraz umiejętnościami tj.: śpiew, taniec, recytacja wierszy; zdobytymi w przedszkolu. Po części artystycznej przygotowanej przez Biedroneczki, odbyła się część oficjalna, kiedy to Pani Dyrektor podchodząc do każdego dziecka, pasowała go na przedszkolaka. Od tej pory Biedroneczki mogą śmiało śpiewać "Jestem sobie przedszkolaczek..."
Obchody 98.rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada w ZSP w Brzeźniku
rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania ,,Mazurka Dąbrowskiego” , który zainaugurował
uroczystą akademię , wprowadzając uczniów w odświętny nastrój. W czasie akademii uczniowie
klasy VI zaprezentowali w formie montażu słowno –muzycznego fakty historyczne
związane z utratą niepodległości i okresem rozbiorów , bohaterską walkę w kolejnych powstaniach
narodowych , trudną drogę Polaków do odzyskania niepodległości oraz rolę ,jaką odegrali w tym
okresie wybitni politycy i artyści. Podczas akademii uczniowie klasy VI pod kierunkiem p.Danuty
Sicińskiej –Burzawy uczcili pamięć walczących o niepodległość patriotycznymi pieśniami
żołnierskimi oraz recytacjami wierszy poetów okresu romantyzmu (m.in. A.Mickiewicza,
J.Słowackiego , C.K.Norwida) . Aby przybliżyć najmłodszym trudną tematykę burzliwych i tragicznych
wydarzeń z okresu 123 lat zaborów , w czasie uroczystości wykorzystana została również
prezentacja multimedialna . Zaprezentowany przez p. Igę Mularską film ukazał uczniom w skrócie
najważniejsze fakty i postacie historyczne oraz zmieniający się na przestrzeni wieków kształt granic
Rzeczypospolitej. Po części oficjalnej uroczystości odbył się drużynowy konkurs pod hasłem ;,Kocham
Cię, Polsko!” , w trakcie którego dzieci z klas I-VI miały okazję wykazania się zdobytymi
wiadomościami z historii , wiedzą o ojczyźnie . Całą uroczystość uświetniły tego dnia symbole
narodowe , dekoracje i plakaty ukazujące sylwetki twórców niepodległości , oddające patriotyczny
charakter Święta Niepodległości. Tegoroczne uroczystość w naszej szkole była dla uczniów lekcją
historii i wychowania patriotycznego , kształtującą ich świadomość narodową .
Danuta Sicińska –Burzawa
Dnia 27 października nasze przedszkole odwiedził policjant z Komendy Miejskiej w Bolesławcu. Pan przeprowadził prelekcję na temat bezpiecznych zachowań przedszkolaków na drodze.
Dzieci zapoznały się z zasadami bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, miały też za zadanie zapamiętać dwa ważne numery alarmowe: 912 i 997.
Policjant mówił o tym, by dzieci jeździły w fotelikach a także nie zawierały znajomości z obcymi.
Po takim spotkaniu maluchy będą znały zasady, ale i będą wiedziały do kogo zwrócić się o pomoc
26 października zakończyliśmy projekt Wkoło koła.
Był to cykl spotkań dzieci, ich rodziców, nauczycieli, seniorów, w nauce i zabawie kulturą, prowadzące do stworzenia wspólnego spektaklu o utożsamianiu się ze wspólną historią.
Elementem łączącym w tym przedsięwzięciu było koło, w które zapętlił się taniec, koło garncarskie i wypieki zwane kołaczami.
Punktem kulminacyjnym i głównym celem projektu była prezentacja działania w postaci spektaklu „Wkoło koła” oparty na tańcu z wykorzystaniem rozmów, dialogów zasłyszanych podczas warsztatów oraz opowiadający historię osób uczestniczących w spotkaniach, a zarazem historię naszego regionu. W spektaklu wzięli udział wszyscy uczestnicy zajęć, do scenografii wykorzystano wytworzone naczynia i wspólną konstrukcję kartonową przedstawiającą wioskę Brzeźnik. Spektakl odbył się w naszej szkole oraz w na scenie Teatru Starego w Bolesławcu.
Dziękujemy wszystkim za twórczy wkład w to dzieło: dziękujemy Panią z Koła Gospodyń Wiejskich w Brzeźniku za upieczenie wspaniałych kołaczy. Szczególnie dziękujemy uczennicom i ich rodzicom: Martynce i Marysi Kurek, Julce Gortych, Wiktorii, Izie, Oliwii Gurtowskiej, Julce Jasińskiej i Klaudii Duma.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.
14 październik to jak co roku święto w naszej szkole, które rozpoczynamy modlitwą za wszystkich pracowników oświaty. Mszy świętej przewodniczył ksiądz proboszcz ZenonWnuk i on także składał serdeczne życzenia wszystkim pracującym w Oświacie.
Następnie udaliśmy się na uroczysty apel przygotowany przez Panią Joannę Kolasę wraz z uczniami z klasy czwartej i piątej. Uczniowie tych klas obdarowali pracowników szkoły wierszem i piosenkom przy akompaniamencie gitarowym Pani Katarzyny z przedszkola, był to jej udany debiut.
Potem do życzeń włączyli się rodzice, którzy przygotowali zabawne imprezy sportowo intelektualne z nauczycielami w roli głównej.
Dzień Nauczyciela był udany i jak zwykle inny niż, co roku.
Dzień Tabliczki Mnożenia
30 września obchodziliśmy w naszej szkole VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.
W tym dniu zostały przeprowadzone przez Komisje Egzaminacyjne egzaminy z tabliczki mnożenia dla chętnych. Do egzaminu przystąpili uczniowie klas IV-VI.
Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z ludźmi na całym świecie. Chcemy propagować słuszność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki, która towarzyszy nam przez całe życie . Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji . Miejmy nadzieję, że to matematyczne święto, wejdzie na stałe do naszego szkolnego kalendarza.
Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom.
30 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W każej klasie dziewczęta przygotowały prezenty dla swoich kolegów, czym sprawiły im dużą radość.
Przybliżmy sobie historię tego święta; Dzień Chłopca powstał , prawdopodobnie przez analogię do Dnia Kobiet. Jak podaje angielska wikipedia. "International Men's Day" był po raz pierwszy obchodzony w 1999 roku na wyspach Trinidad i Tobago.
Ponieważ jest to święto dość młode, obchodzone jest na całym świecie w różnych dniach. I tak, w Trynidad i Tobago, podobnie jak w Indiach, po raz pierwszy, obchodzono je 19 listopada, na Malcie 7 lutego, w Rosji i na Ukrainie 23 lutego, w Brazylii 15 lipca, w Norwegii 7 października, w Kanadzie 25 listopada. W Wielkiej Brytanii i Irlandii International Men's Day czyli Dzień Chłopaka obchodzony jest 5 kwietnia.
Także w Polsce nie ma zupełnej zgodności co do dnia, w którym należy obchodzić ten dzień. Większość źródeł podaje 30 września ale niektóre wskazują na 10 marca, przy czym 30 września częściej spotykamy się z nazwą "Dzień Chłopaka", podczas gdy 10 marca z nazwą "Dzień Mężczyzny".
Samorząd Uczniowski również przygotował atrakcje, które zaprezentował podczas szkolnego apelu z tej okazji.
Jak co roku uczniowie z naszej szkoły brali czynny udział w akcji sprzątania świata. Impreza ta ma na celu nie tylko dbanie o czystość, ale uświadomienie społeczeństwu, że nasza ziemia to nie jest wysypisko śmieci. Wiemy to od najmłodszych lat, ale chyba z wiekiem zapominamy. Najmłodsi uczestnicy z klas 0 -3 otrzymawszy worki i rękawice zbierali śmieci bliżej szkoły. Starsi wyszli dalej z racji na mocniejsze kończyny dolne.
Piękniej nie można było zaakcentować w naszej szkole pierwszego dnia jesieni. Uczniowie z klas 1 – 3 wyruszyli do Borówek niedaleko wsi Gromadka w dolnośląskie regiony Wrzosowej Krainy.
Gospodyni Pani Bogusia przywitała nas radośnie jasno określając zasady panujące w jej gospodarstwie. Potem nasza gromada została podzielona na dwie grupy, część udała się z Panią Krysią, by po raz pierwszy w swoim życiu wykonać placek zwany PODPŁOMYKIEM. Część została z Panią Bogusią i zwiedzała jej królestwo ziół i roślin leczniczych. Oczywiście doszło do wymiany. Oczekując na wypieki, poszliśmy do lasu na leśną ścieżkę zmysłów. Potem była już tylko degustacja pysznych podpłomyków ze wspaniałą kiełbasą z ogniska.
Pierwszy dzień jesieni był bardzo udany.
Jak co roku nowy rok szkolny rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem księdza proboszcza Zenona Wnuka. Uczennice klasy 4 i 5 przygotowały liturgię, pieśni śpiewaliśmy wspólnie, ksiądz proboszcz na zakończenie złożył wszystkim życzenia na kolejny rok wspólnej pracy.
Po mszy Świętej udaliśmy się na apel, który miał miejsce w szkolnej sali gimnastycznej. Po części artystycznej, którą przygotowały Pani Jolanta Wróblewska, Monika Nowińska i Aleksandra Gólczewska, wsłuchiwaliśmy się w słowa Pani Dyrektor Małgorzaty Cołokidzi. W tym roku Pani Dyrektor poinformowała nas, że Szkoła Podstawowa w Brzeźniku będzie miała dodatkowo jeszcze jeden oddział, a mianowicie dołączą do nas przedszkolaki (3-4 latki) i co za tym idzie zmieniamy nazwę naszej placówki na Zespół Szkolno-Przedszkolny. Następnie Pani Dyrektor powitała wszystkich zebranych po wakacyjnej przerwie i przedstawiła nauczycieli naszej szkoły poczynając od wychowawców.